Kakava Hıdırellez Şenlikleri

2017 yılının Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ne giren Kakava Hıdırellez Şenlikleri her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleşiyor. Edirne'nin Sarayiçi bölgesinde gerçekleşen etkinliklere ülkemizin çeşitli illerinden günübirlik turlar düzenleniyor. 

İki gün süren etkinliklerin en coşkulu ve eğlenceli günü ilk gün yani 5 Mayıs. Her yıl düzenlenen program akışı değişmekle birlikte genelde ilk gün akşamüzeri büyük Kakava Ateşi'nin yakılmasıyla program başlıyor. Dilekler dilenip ağaca asılıyor, dans grupları sahne alıyor, katılımcılar müzik eşliğinde dans ediyor. İkinci günün sabahında ise dilekler suya atılıyor ve program tamamlanıyor. 

Biraz da kendi deneyimimizden bahsetmek gerekirse, biz 5 Mayıs 2023 Cuma günü şenliklere katılma fırsatı bulduk. Çok erken gittiğimiz için araç park sorunu yaşamadık. Alanda katılımcıların oturabilmesi için herhangi bir seçenek bulunmuyor. Bu nedenle biz kamp sandalyelerimizi yanımızda götürdük. Uzun saatler boyunca aynı yerde ve ayakta vakit geçirildiği için sizin de yanınıza almanızda fayda var diye düşünüyoruz. Alanda yeme-içme konusunda çok fazla alternatif bulunmuyor. Seyyar satıcılar var ancak sağlıklı bir şeyler yemek istiyorsanız yanınızda getirmeniz ya da yiyip gelmeniz gerekiyor

Bizim aklımızda kalanlar, kısaca not edebildiklerimiz şimdilik bu kadar. Çok renkli ve keyifli bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz. Herkesin bir kere mutlaka görmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Detaylı sorularınız için bize instagram hesabımızdan (@uzunyolseverler) yazabilirsiniz :)

Kakava Şenlikleri, 2023

Kakava Şenlikleri, 2023

Kakava Şenlikleri, 2023

Kakava Şenlikleri, 2023