Yanıbaşımızdaki eski Rum Yerleşimi "Trilye"

Bursa'ya gerçekleştirdiğimiz günübirlik seyahatin sabahını, şehrin eski Rum yerleşimi olan Marmara Denizi kıyısındaki Trilye'ye ayırdık. İstanbul'dan erken saatte hareketle 09:30 civarı Trilye'ye vardık. Kahvaltı için meşhur restoranlardan biri olan Çamlı Kahve'yi tercih ettik. Bu restoran hafta sonu yoğunluğu sebebiyle rezervasyon almıyor ancak bizim gibi erken saatlerde giderseniz manzaralı masalarda yer kapma şansınız oluyor. Çamlı Kahve'nin manzarası gerçekten çok güzel, çevrede bu anlamda en iyi mekanlardan biri. Gelen yiyeceklerin çoğunun yöresel olması, fiyatı, manzarası ve huzurlu ortamıyla Çamlı Kahve bizi mutlu etti diyebiliriz. (2023 yılının mayıs ayında gittiğimizde serpme kahvaltıya kişi başı 160tl ödedik.)

Kahvaltı sonrası Trilye'nin mahallelerinde ve sahilinde kısa bir tur attık. Burada listenecek, gezilmesi gereken çok fazla yer yok. Çevrede, Rumlardan kalma kilise ve manastırlar var ancak çoğu atıl durumda. Sokakları keşfederek yürümek, eski Rum ve Türk evlerini görmek, mahallelerdeki yaşantıya tanık olmak Trilye'de yapılacak en güzel aktiviteler. 

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Trilye'nin Türkçe adı "Zeytinbağı". Bu nedenle tahmin edersiniz ki ilçede zeytin ve zeytinden yapılan ürünler çok meşhur. Zeytinli sabunlar, kolonyalar, yağlar, çaylar bu ürünlerden bazıları. Birçok dükkanda bu ürünleri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Biz "Emil Zeytin&Zeytinyağı" dükkanından birkaç farklı çeşit sabun aldık, özellikle kendinden süngerli olanları severek kullandık. 

Hafta sonu için günübirlik sakin bir rota arayanlar Trilye'ye bir şans verebilirsiniz :)

Trilye Sokakları

Hagios Ioannes Rum Kilisesi

Çamlı Kahve

Trilye Sokakları